Dijital Halkla İlişkiler

Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği (IPRA) halkla ilişkileri; “özel ya da kamu kurum ve kuruluşunun, ilişkide bulunduğu kimselerin anlayış, sempati ve desteğini elde etmek için sürekli olarak yaptığı örgütlendirilmiş bir yönetim görevi” olarak tanımlamaktadır (Black, 1998: 15). Dijital halkla ilişkiler, bu örgütlenmiş yönetim görevinin internet temelli uygulamalarla birlikte bilgisayarlar, cep telefonları, faks, makinaları, fotoğraf ve video kameraları vb. tüm dijital online ve offline araçların kullanımını kapsamaktadır. Sık kullanılan yakın bir kavram olan online halkla ilişkiler ise sadece internet temelli uygulamaları içermektedir.

Dijital halkla ilişkiler unsurları olarak, sırasıyla kurumsal bloglar, online basın bültenleri, arama motoru optimizasyonu, kurumsal web dizaynı, sosyal medya yönetimi, online topluluklarla ilişkiler, online itibar yönetimi, online kriz yönetimi ve diğer alanlar (masaüstü yayıncılık, e-posta, online konferanslar, grafikler, tasarım ve fotoğraflar, faks gönderimi, cep telefonları, kişisel dijital asistanlar, bellek, flash bellek, intranet, ortam akışı (podcast), mobil internet, anlık mesajlaşma, oyunlar vs.) yer almaktadır (Özel ve Sert, 2015: 18).

Kaynak: Eren, Ç. (2016). Otel İşletmelerinin Dijital Pazardaki Rekabet Analizi: Belek Bölgesindeki Beş Yıldızlı Oteller Üzerine Bir Araştırma. Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Antalya.