E-Ticaret (E-Commerce) Trendleri

Küresel pazarın değişmesine yol açan e-ticaret sektörü, tüm dünyada hızlı bir şekilde gelişmekte olup, yeni teknolojiler ve iş modellerinin ortaya çıkmasıyla birlikte yenilenmektedir. Bu yazıda, son dönemlerde yer alan e-ticaret trendlerini irdeledik.

Mobil: Alışveriş deneyimi artık offline’la online’ı birleştiren birden fazla cihazın aynı anda ya da farklı zamanlarda kullanıldığı bir hayata doğru ilerlemektedir.

Click & Collect: E-ticaret firmaları, özellikle teslimat ve iade konularında endişe yaşayan müşterilere ulaşmak amacıyla çeşitli alternatif fiziksel teslimat noktaları sunmaya başlamıştır. Offline dünyada bulunmayan e-ticaret firmaları çeşitli lokasyonlarda kilitli dolaplar aracılığıyla, ya da farklı şirketlerle ortak çalışmalar gerçekleştirerek alternatif teslimat yöntemleri sunabilmekte ve böylelikle hizmet kalitelerini arttırabilmektedirler.

Aynı Gün Teslimat: Müşteriler, online mecralarda aldıkları ürünleri doğal olarak anında teslim alamamaktadır. Bu anlamda offline dünyanın gerisinde kalan e-ticaret firmaları, fiziksel dünyanın sunduğu avantajlara denk fırsatlar sunmak amacıyla mümkün olan en kısa zamanda teslimat yapabilmek için kendilerini geliştirmektedirler. Bunun en son örneği, aynı gün teslimat yapan firmalardır.

Kürasyon: Amazon gibi büyük bir devin bulunduğu e-ticaret dünyasına yeni giren oyuncular, kendilerini farklılaştırabilmek ve müşterilerine ek değerler sunabilmek için ürün listelemenin ötesine geçmiştir. Amazon, satın almak istediği ürünü bilen ve o doğrultuda fiyat karşılaştırmasıyla birlikte ürün içeriği bilgisine ulaşmak isteyen müşterilere hitap ettiği gibi, kürasyon konusunda başarılı olan e-ticaret firmaları, müşterilerine tavsiyeler vererek yeni talep oluşumuna katkıda bulunmaktadır.

Sosyal E-Ticaret: Facebook, Pinterest, Twitter gibi sitelerle kurulan entegrasyon sayesinde, tüketiciler tavsiyelerini ve aktivitelerini paylaşabilmekte, arkadaşlarına soru sorabilmekte ve istek listeleri oluşturabilmektedir; böylelikle de satışlar artmaktadır.

Showrooming: Akıllı telefon kullanıcıları mağazada alışveriş yaparken, İnternet’ten daha detaylı ürün bilgisi edinmektedir. Perakendeciler, showrooming’in katkısıyla e-ticaret firmalarının etkisini daha da çok hissetmeye başlamıştır.
Özellikle, ürün özelliklerinin bire bir karşılaştırılabildiği ve fiyatın öne çıktığı elektronik gibi kategorilerde faaliyet gösteren perakendeciler showrooming koseptinden ötürü zarar görmüştür.

Viritual Fitting (Sanal Deneme): Moda dikeyinde faaliyet gösteren yeni nesil e-ticaret firmaları, kıyafet deneme ve kombinleme süreçlerini online dünyaya taşımak amacıyla, sanal deneme yöntemlerine başvurmuştur. Bu firmalar, kullandıkları yenilikçi teknolojiler ve yöntemler aracılığıyla hem müşterilerine daha iyi hizmet sunmakta, hem de iade oranlarını azaltmaktadır.

Çok Kanallı Perakende: Offline perakendeciler e-ticaret kanalını kullanmayı arttırmış, e-ticaret firmaları da dükkan açarak offline dünyada varlıklarını sürdürmeye başlamıştır. Bu yakınsamanın temel sebepleri, e-ticaret firmalarının marka bilinirliğini arttırmak, müşterileriyle fiziksel dünyada iletişim kurarak onların güvenini kazanmak, ürünlerini yakından tecrübe etmesine olanak sağlamak ve imajlarını kuvvetlendirmek istemeleridir.

Büyük Veri: Mobil internet ve sosyal ağların kullanımının artmasıyla birlikte, e-ticaret firmalarının ellerinde bulunan bilgiler artmıştır. Bu bilgiler, müşterilerin demografik özelliklerinden, ürün ve hizmet tercihlerine, bu tercihleri gerçekleştirirken gösterdikleri davranışsal tutumlara kadar değişmekte ve e-ticaret firmaları tarafından saklanabilmektedir.

E-Ticaret Sitelerinin Reklam Alması: E-ticaret firmaları, ürün satmanın yanı sıra, trafiklerini de değerlendirmekte ve reklam mecrası da olabilmektedirler. Özellikle ABD merkezli e-ticaret firmalarının bu trendi takip ettiği görülmektedir.
Durumu sonuç olarak açıklarsak, değişen ve gelişen e-ticaret anlayışına adapte olamayan firmalar, yarışın dışında kalacaktır.

Kaynak:"Eren, Ç. (2014). E-Ticaret Trendleri. caglareren.com